Home > Newsroom

Students recognized on Honors Day

Departmental awards, other honors presented
Senior Class 2012 382x255
2012-05-07

(MEDIA: High-resolution photographs are available in the Wofford Newsroom here.) 

SPARTANBURG, S.C. – Wofford College held its annual Honors Day Convocation on Thursday, May 3. The following students were recognized:

Mesha Danielle Arant of Jefferson, S.C. -- Arthur B. and Ida Maie S. Rivers Award
Paolo Miguel Arce of Moore, S.C. -- C.B. Waller Award (Department of Chemistry)
Pari Nicole Barr of Greenville, S.C. – Department of Philosophy award
Lauren Michelle Barter of Roswell, Ga. -- John L. Salmon Award (Spanish major award)
Zachary William Beaver of Mount Pleasant, S.C. – Light Kinney Award (Pi Kappa Alpha fraternity award)
Aften Michelle Blackwell of Spartanburg, S.C. -- W. Norman Cochran Award (student publications)
Christopher Michael Bourean of Easley, S.C. – Presidential Global Studies Scholar
Alex Stein Bowman of Columbia, S.C. -- Global Citizen Award (student abroad award)
Eric Breitenstein of Valle Crucis, N.C. -- John W. Harrington Award (Environmental Studies Program award), Senior Order of Gnomes
Stephen Russell Bryant of Clinton, S.C. – Department of Physics award
Casey Michelle Calvert of Spartanburg, S.C. -- W. Norman Cochran Award (student publications)
Jennifer Lane Coggins of Spartanburg, S.C. -- David Duncan Wallace Award (Department of History award)
Patrick James Craig of Montgomery, Ala. -- George A. Carlisle Award (Department of Music award)
William Thomas DeLoache of Charlotte, N.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Theron James Dill of Spartanburg, S.C. – Department of Sociology award
Kristina Dukes of Blythewood, S.C. -- Currie B. Spivey Award (volunteerism)
Abbey Ellison of Monroe, Ga. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Joshua Fester of Hardeeville, S.C. – Department of Government award
Mary Frances Galphin of Signal Mountain, Tenn. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Nicole Christine Girard of Fountain Inn, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Monroe Patrick Griffin of Myrtle Beach, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Joshua George Gross of Mount Pleasant, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Irene Minas Halkias of Simpsonville, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Hannah Jarrett of Chapin, S.C. -- L. Harris Chewning Award (Department of English award)
Rickey Jones of Wellford, S.C. -- John Bruce Memorial Award (Bonner Scholar award)
Ashley Erin Lawrence of Marietta, Ga. -- Harold W. Green Award (Department of Accounting award)
Brad Loesing of Cincinnati, Ohio -- Matthew A. Stephenson Award (Department of Economics award), Senior Order of Gnomes
Joseph Hiram McAbee of Woodruff, S.C. -- W. Ray Leonard Award (Department of Biology award), Senior Order of Gnomes
Brian Novak McCracken of Anderson, S.C. – Presidential Global Studies Scholar
Alexandra Claire McCubrey of Marietta, Ga. – Department of Government award Adrian Rashad McLellan of Dillon, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Ethan Miller of Charlotte, N.C. -- George C.S. Adams Award (French major award)
David McIlvain Moore of Spartanburg, S.C. – Presidential International Scholar
Sarah Moore of Greer, S.C. -- L. Harris Chewning Award (Department of English award)
Kathleen Margaret O'Kelly of Florence, S.C. -- James R. Gross Award (Department of Theatre award)
Kevin Haywood O'Quinn of Columbia, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Hannah Frea Rapport of Columbia, S.C. -- James E. Seegars Psychology Award
Stuart Dudley Robertson of Auckland, New Zealand – Department of Finance award, Heart of the Terrier Award
Brandon Michael Robinson of Woodruff, S.C. -- Harold W. Green Award (Department of Accounting award)
David Winston Roney of Scottsdale, Ariz. – Department of Humanities award
Amanda Saca of Atlanta, Ga. -- Senior Order of Gnomes
Arsalaan Salehani of Moore, S.C. -- Outstanding Citizen Award, W. Ray Leonard Award (Department of Biology award)
Whitney Eugene Sanders of Spartanburg, S.C. -- Dan W. Olds Computer Science Award
Thomas Alton Schnibben of Florence, S.C. -- John Q. Hill Award (Department of Mathematics award)
Miya Sims of Winnsboro, S.C. -- Eric L. Marshall ’07 AMS Legacy Award
Constance Eleanor Smith of Florence, S.C. -- William James McLeod Award (service), Charles F. Nesbitt Award (Department of Religion award)
Katherine Lacy Smith of Anderson, S.C. -- James A. Chiles Award (German major award), Department of Art History award
Kathryn Teal of Loris, S.C. -- Henry Freeman Service Award
Taylor Thomas of Chester, S.C. -- Henry Freeman Service Award
Joshua Christopher Turner of Woodruff, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Whitney Lane Walker of Broussard, La. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Benjamin Thomas Walsh of Columbus, Ga. – Cauthen Award (Kappa Alpha fraternity)
Kaitlin Hunter Watkins of Fort Mill, S.C. -- Global Citizen Award
Hallie Marie Willm of Irmo, S.C. -- Heart of a Terrier Leadership Award
Alexandra Zeldenrust of Henderson, Nev. -- Walter E. Hudgins Award, Heart of a Terrier Leadership Award