Home > Newsroom

2010 Wofford College graduates


2010-05-27

Commencement

SPARTANBURG, S.C. - Wofford College conferred degrees on 310 graduates during the 2010 Commencement exercise on Sunday, May 23.

ALABAMA
Cornelia Battles, Birmingham, AL – BA in English, cum laude
Kyle Hayes, Hoover, AL – BA in economics and Spanish, minor in mathematics, summa cum laude
Allyson Irwin, Birmingham, AL – BS in biology
Philips Leach, Gadsden, AL – BA in finance, minor in economics
Ashley Mancill, Spanish Fort, AL – BA in English, minor in history, summa cum laude
Austin Vick, Alabaster, AL – BA in finance

CALIFORNIA
Matthew Kordsmeier, La Canada Flintridge, CA – BA in business economics, BA in Spanish, magna cum laude
Cody Van Der Linden, Carlsbad, CA – BA in finance, minor in economics, cum laude

CANADA
Michael McKenzie, Ontario, Canada – BA in business economics

COLORADO
Laura Trent, Colorado Springs, CO – BA in philosophy, minor in religion, cum laude

FLORIDA
Kyle Bateh, Jacksonville, FL – BA in finance, minor in economics
Grant Ellis, Pace, FL – BA in sociology, minor in economics
Kelly Dwyer, Oviedo, FL – BA in finance, minor in economics
William Fitch, Jacksonville, FL – BA in business economics
Marshall Garcia, Tampa, FL – BA in economics, minor in religion
Corey Godzinski, Clermont, FL – BA in finance, minor in economics, cum laude
Christina Mastry, Saint Petersburg, FL – BS in biology

GEORGIA
Edward Andrew, Martinez, GA – BA in finance, minor in economics
Brittany Baugher, Atlanta, GA – BS in biology
Gary Blount, Saint Marys, GA – BA in accounting, minor in religion
Kelly Campbell, Marietta, GA – BA in intercultural studies for business in French
Adam Chelton, Lawrenceville, GA – BA in business economics
Andrew Digby, Grayson, GA – BA in business economics, minors in history and religion, magna cum laude
Matthew Greene, Duluth, GA – BA in accounting, minor in economics, cum laude
Sarah Harste, Gainesville, GA – BA in English, concentration in creative writing, cum laude
Kaitlin Honea, Saint Simons Island, GA – BA in business economics
Mohamed Kelli, Clarkston, GA – BS in biology
Matthew Mullen, Atlanta, GA – BA in intercultural studies for business in Chinese
Richard Palmer, Gainesville, GA – BA in economics, BA in finance, cum laude
Sarah Palmer, Peachtree City, GA – BA in finance
Philips Parks, Dalton, GA – BA in business economics
Katherine Rankin, Atlanta, GA – BA in art history, BA in economics, cum laude
Yakov Rubinchik, Lawrenceville, GA – BS in biology, minor in computer science, emphasis in computational science, cum laude
Shane Scully, Dawsonville, GA – BA in business economics
Stephen Shapiro, Augusta, GA – BA in economics, BA in finance
Jonathan Shay, Savannah, GA – BS in psychology
Chelsea Smith, Columbus, GA – BA in intercultural studies for business in Spanish, cum laude
Joanna Suddath, Dalton, GA – BS in chemistry, cum laude
Taylor Tritt, Atlanta, GA – BS in biology
Noel Turner, Atlanta, GA – BA in finance
Kirk Whitehead, Marietta, GA – BA in finance, minors in economics and mathematics, magna cum laude

ILLINOIS
Jeevan Abraham, Chicago, IL – BS in biology, cum laude
Elizabeth Blaz, Grayslake, IL – BA in economics, minor in Chinese studies, cum laude

KENTUCKY
Brittney Getz, Louisville, KY – BA in Spanish, BS in psychology, magna cum laude
Abigail Goodan, Louisville, KY – BA in philosophy, minor in religion

LOUISIANA
Meredith Walker, New Iberia, LA – BS in biology, BS in French, cum laude
Mary Weimar, Baton Rouge, LA – BA in finance, minor in economics, cum laude

MARYLAND
Kristin Bradley, Silver Spring, MD – BA in sociology, minor in economics
James Brady, Elkton, MD – BS in biology
Natalie Gramblin, Upper Marlboro, MD – BA in sociology

MINNESOTA
Christian Wulf, Edina, MN – BS in chemistry, minor in mathematics

NORTH CAROLINA
Tracy Boorman, Charlotte, NC – BA in accounting, summa cum laude
Thomas Coley, Hickory, NC – BA in government, concentrations in American politics and political thought
Jessica Grantham, Gastonia, NC – BA in sociology, minor in religion
Mildred Hardison, Winston Salem, NC – BA in art history
Courtney Holmes, Cary, NC – BA in history, minor in philosophy; cum laude
John Hooks, Whiteville, NC – BA in government
Thomas Hunter, Belmont, NC – BA in history, minor in economics
Katherine Hurd, Greensboro, NC – BA in English, BA in Spanish
Brittni Jenkins, Columbus, NC – BA in accounting, minor in economics
Mychael Johnson, Fayetteville, NC – BA in business economics
Anna Jones, Raleigh, NC – BA in art history, minor in business
Katharine Kenyon, Raleigh, NC – BS in biology, concentration in neuroscience, magna cum laude
Larry Lanier, Laurinburg, NC – BA in philosophy
Jamie Lillard, Hendersonville, NC – BA in art history, minor in business
Kyle Livingston, Charlotte, NC – BA in Spanish, minor in religion
Natalie Lynch, Huntersville, NC – BS in biology
Hayes Modlin, Hickory, NC – BS in biology, minor in religion, magna cum laude
Christopher Norton, Rockingham, NC – BA in finance
Zachery Parmer, Winston Salem, NC – BA in economics
Alexandra Partagas, Greensboro, NC – BA in finance, minor in economics
Sahaj Patel, Charlotte, NC – BS in finance, minor in economics
Joshua Reichard, Charlotte, NC – BA in accounting
Cassandra Rex, Boone, NC – BA in Spanish, BS in chemistry, cum laude
Jerome Richardson, Charlotte, NC – BA in business economics
Neil Hunter, Marston, NC – BA in finance
Stephen Robison, Charlotte, NC – BA in philosophy
Mary Rogers, Greensboro, NC – BA in intercultural studies for business in Spanish
Walter Rouse, Lexington, NC – BA in finance
Kathlyn Varno, Wilmington, NC – BA in finance, minor in economics
Jessica Walker, Burlington, NC – BS in biology, minor in religion
Joseph Warman, Greensboro, NC – BA in finance, minor in government
Austin Webb, Chapel Hill, NC – BA in finance, minor in economics, summa cum laude
William Zweier, Charlotte, NC – BA in business economics

NEBRASKA
Michell McLaughlin, Lincoln, NE – BA in business economics, minor in English, cum laude

NEW JERSEY
Christopher Fischer, Skillman, NJ – BA in economics, BA in Spanish

NEVADA
Heather Thompson, Las Vegas, NV – BS in biology
Aubrey Thomson, Las Vegas, NV – BS in psychology

NEW YORK
Michael McDonnell, Eastchester, NY – BS in psychology

OHIO
Mitchell Clark
, New Philadelphia, OH – BA in finance
Jonathan Hufford, Hamilton, OH – BA in intercultural studies, BS in biology, program in medical humanities, emphasis in computational science, summa cum laude
Brad Miller, Plain City, OH – BA in accounting
Bethany Needham, Granville, OH – BA in French, BA in government, minor in theatre, concentration in world politics, cum laude

PENNSYLVANIA
Joseph Fornadel, Mount Lebanon, PA – BA in philosophy, BS in biology, magna cum laude
Sabrina Smyers, Pittsburg, PA – BA in business economics, BA in German

RHODE ISLAND
Garrett Medeiros, Rumford, RI – BA in business economics

SOUTH CAROLINA
Matt Abee, Murrells Inlet, SC – BA in government, BA in Spanish, concentration in world politics, program in Latin American and Caribbean studies
Travis Adamson, Chapin, SC – BS in biology, minor in business
Jenny Afkinich, Rock Hill, SC – BA in German, BA in history, BA in sociology, program in African/African American studies
Kaley Almond, Gaffney, SC – BA in accounting
Malik Al-Muslim, Cayce, SC – BA in finance
Tia Anders, Greenville, SC – BS in psychology
Andrew Anderson, Spartanburg, SC – BA in finance
Vanessa Antoine, Columbia, SC – BS in biology
Thomas Auten, Rock Hill, SC – BS in biology
Christopher Bailey, Greenville, SC – BA in religion, minor in philosophy
Carrie Baker, Cowpens, SC – BS in environmental studies
Susan Banks, Pacolet, SC – BA in German, minor in mathematics
Kyle Barnes, Rock Hill, SC – BA in computer science, cum laude
Kyle Behrendt, Greenwood, SC – BA in finance, minor in economics, cum laude
Andrew Bellebaum, Summerville, SC – BS in biology, cum laude
Charles Belue, Landrum, SC – BA in business economics
Sarah Bettis, Columbia, SC – BA in English, minor in history
Erika Bishop, Greenwood, SC – BS in biology, cum laude
Leia Boudet, Columbia, SC – BA in English, BA in history, summa cum laude
Keshia Boyd, Spartanburg, SC – BA in Spanish, minor in business, program in Latin American and Caribbean Studies
Adville Boyle IV, Columbia, SC – BA in finance
Scott Brabham, Columbia, SC – BA in finance, minor in economics
Lisa Bratton, Gaffney, SC – BS in psychology
Marshall Bridges, Florence, SC – BA in history, magna cum laude
Bryan Brooks, West Columbia, SC – BS in biology
Katie Brown, Spartanburg, SC – BA in English, minor in philosophy, cum laude
Amy Bruce, Inman, SC – BS in biology, cum laude
William Bruenner, Isle of Palms, SC – BA in economics, minor in government
Sarah Burns, Winnsboro, SC – BA in economics, minor in government
Elana Burrell, West Columbia, SC – BA in intercultural studies for business in Spanish, commissioned second lieutenant, United States Army
Caitlin Buxton, Aiken, SC – BA in history, program in gender studies
Meredith Calcina, West Columbia, SC – BS in biology, cum laude
Christopher Campbell, Piedmont, SC – BS in biology
Randolph Carlson, Dillon, SC – BA in philosophy, high honors in philosophy, cum laude
Kelsey Carter, Duncan, SC – BS in biology, BS in chemistry
Meredith Carter, Spartanburg, SC – BA in history, minor in government
Jordan Cash, Columbia, SC – BA in finance, minor in economics
Chelsea Chapman, Spartanburg, SC – BA in history
Mark Chappell, Columbia, SC – BA in business economics, minor in government
Heather Coggins, Gaston, SC – BS in biology
Hampton Collins, Columbia, SC – BS in biology, cum laude
Raiford Collins, Columbia, SC – BA in English
Caroline Cotter, Columbia, SC – BA in business economics, minor in government, cum laude
James Crawford, Cheraw, SC – BA in business economics
Martin Crawley, Inman, SC – BS in physics, minor in computer science
James Dailey, Sumter, SC – BA in business economics
Chris Dalton, Greenville, SC – BA in finance, minor in economics, cum laude
Meredith Dark, Honea Path, SC – BA in government, BA in religion, concentrations in political thought and world politics
Aldina Dautovic, Greenwood, SC – BA in economics, BA in German, minor in government
Jasmine Davis, Spartanburg, SC – BA in Spanish, minor in business, program in Latin American and Caribbean studies
Justin Davis, Inman, SC – BA in English, BA in religion, cum laude
Steven Davitte, Columbia, SC – BA in accounting, minor in economics
Annemarieke de Vlaming, Easley, SC – BS in biology, magna cum laude
Ashley DeCleene, Lexington, SC – BA in government, concentration in world politics
Natalie Dench, Columbia, SC – BA in art history, minor in sociology
Kristen DeYoung, Chapin, SC – BS in biology, summa cum laude
Michael Dunaway, Camden, SC – BA in government, minor in theatre
Benjamin Dunlap, Moore, SC – BS in chemistry, minor in philosophy, cum laude
Steven Fagan, Timmonsville, SC – BA in business economics, BA in computer science, cum laude
Stevie Fields, Moore, S.C. – BA in history
Dustin Fore, Moore, SC – BA in business economics
James Fowler, Greenwood, SC – BA in finance, minor in government
Michael Gault, Jonesville, SC – BA in government, concentration in political thought
George Glenn, Moore, SC – BA in mathematics, BA in chemistry, BA in physics, BS in chemistry, BS in physics, BS in mathematics, summa cum laude
Blake Goodbar, Rock Hill, SC – BS in biology, cum laude
Catharine Gould, Spartanburg, SC – BA in business economics, minor in philosophy
Katie Grainger, Conway, SC – BA in English, program in Latin American and Caribbean studies
Courtney Gregory, Spartanburg, SC – BS in biology, minor in sociology
Jeffrey Griffin, Mount Pleasant, SC – BA in finance, BA in French, cum laude
Manan Gupta, Spartanburg, SC – BA in computer science, BS in chemistry, minor in mathematics, emphasis in computational science, summa cum laude
Nancy Halligan, Spartanburg, SC – BS in biology, cum laude
Andrew Hartnett, Charleston, SC – BA in government, minor in economics, concentration in political thought
Kerin Hartvigsen, Columbia, SC – BS in biology
Mallory Haynie, Anderson, SC – BS in biology
Charles Head, Greenville, SC – BS in biology, minor in computer science
Kathleen Hearn, Conway, SC – BA in theatre
Katherine Hendricks, Anderson, SC – BA in intercultural studies for business in Spanish, minor in economics, cum laude
William Henerey, Duncan, SC – BA in history, magna cum laude
Sarah Herbert, Pendleton, SC – BA in finance
James Herlong, Columbia, SC – BA in economics, BA in finance
Cindy Hernandez, Easley, SC – BA in Spanish
Jessica Himmelstein, Easley, SC – BA in Spanish, BS in biology, program in Latin American and Caribbean studies, cum laude
William Hipp, Greenville, SC – BA in accounting
Jessica Holcomb, Spartanburg, SC – BA in sociology, program in African/African American studies
Lauren Holland, Columbia, SC – BA in psychology, minor in philosophy, summa cum laude
Leland Hollowell, Spartanburg, SC – BA in intercultural studies, BA in Spanish, program in Latin American and Caribbean studies, magna cum laude
Courtney Holmes, Chesnee, SC – BA in English
Sarah Hughes, Mount Pleasant, SC – BS in biology, cum laude
Justin Hunter, Columbia, SC – BA in economics, minor in government, cum laude
Branson Hyatt, Aiken, SC – BS in biology, cum laude
Lacie Hyatt, Cowpens, SC – BS in chemistry
Robert Irazoque, Fairforest, SC – BA in Spanish, minor in economics, commissioned second lieutenant, United States Army
Christina Jackson, Charleston, SC – BS in psychology, minor in creative writing
Jake Jacobs, West Columbia, SC – BA in history, program in secondary teacher education
Lauren Jamison, Simpsonville, SC – BS in biology, concentration in neuroscience, cum laude
Amanda Jarvis, Mount Pleasant, SC – BA in economics, BA in Spanish, cum laude
Emily Johnson, Columbia, SC – BA in religion, BA in Spanish, minor in sociology, magna cum laude
Rebekah Johnson, Mount Pleasant, SC – BA in English, BA in philosophy, concentration in creative writing
Michael Jolly III, Jonesville, SC – BA in finance
Delandris Jones, Spartanburg, SC – BA in French
Meredith Jones, Charleston, SC – BS in biology
Ashton Jordan, West Columbia, SC – BA in English, BA in government, cum laude
Lauren Keisler, Lexington, SC – BS in biology
Allyson King, Elgin, SC – BA in government, minor in economics, concentration in political thought
John Kittredge, Greenville, SC – BA in business economics, cum laude
Marissa Kmonicek, Greenville, SC – BA in business economics
Charlotte Knight, Spartanburg, SC – BA in finance, minor in economics, magna cum laude
Zachary Kuthe, Charleston, SC – BA in English, BA in theatre, concentration in creative writing
Othniel Laffitte, Greenville, SC – BA in business economics
Lamont Latigue, Marion, SC – BA in English
Kelsey Leahy, Myrtle Beach, SC – BA in sociology
William Blake, Florence, SC – BA in accounting
Jordan Leonhardt, Union, SC – BA in accounting, minor in economics
Alyse Line, Inman, SC – BA in English, BA in Spanish, magna cum laude
Ryan Linton, Moncks Corner, SC – BS in chemistry
Tiffany Lovelace, Elgin, SC – BA in Spanish, BS in biology, cum laude
Lily Lucas, North Augusta, SC – BA in theatre, minor in English, cum laude
Raina Luthra, Simpsonville, SC – BA in Spanish, BS in biology, summa cum laude, honor graduate
Laura Macaulay, West Columbia, SC – BS in chemistry, magna cum laude
Julian Marion, Greenville, SC – BA in business economics
David Martin, Anderson, SC – BA in business economics, BA in government, cum laude
Janae McClurkin, Inman, SC – BS in biology, BS in art history
Cameron McCraw, Easley, SC – BA in English, minors in economics and history
Heather Meier, Greer, SC – BA in English, cum laude
Corey Memmott, Spartanburg, SC – BA in finance, BA in government
Jordan Mickleberry, Cheraw, SC – BA in business economics
Muldrow Mills, Columbia, SC – BA in finance
Nick Mills, Piedmont, SC – BS in biology, minor in theatre
David Moffat, Columbia, SC – BS in biology
Chelsea Morgan, Georgetown, SC – BA in English, magna cum laude
Shakara Morrison-Shuford, Cowpens, SC – BA in English, program in secondary teacher education
Anne Moss, Cameron, SC – BA in government, minor in history, concentrations in political thought and world politics, cum laude
Bailey Mullikin, Spartanburg, SC – BA in government, minor in business
Sammy Nassri, Orangeburg, SC – BA in Chinese, BS in biology, cum laude
Morgan Neuhoff, Sullivans Island, SC – BA in government, concentration in political thought
Sarah Newman, Camden, SC – BA in history, minor in art history, high honors in history, summa cum laude, honor graduate
Natalie Nunez, Columbia, SC – BA in French, BS in biology, cum laude
Richard O’Neal, Rock Hill, SC – BS in biology, cum laude
Laura Patterson, Orangeburg, SC – BS in psychology, magna cum laude
Sarah Patterson, Columbia, SC – BA in humanities, minor in government
Jeremy Peters, Charleston, SC – BA in Chinese, BA in intercultural studies, cum laude
Ryan Phillips, Camden, SC – BA in business economics, cum laude
Deana Phouksouvath, Myrtle Beach, SC – BS in biology
Monica Ploetzke, Clarks Hill, SC – BS in biology, cum laude
Richard Plumley, Spartanburg, SC – BS in chemistry, minor in economics
Elizabeth Poston, Charleston, SC – BA in English, minor in art history
William Prosser, Johnsonville, SC – BA in religion, high honors in religion, magna cum laude
Jordan Rawl, Columbia, SC – BA in French, BA in biology, BA in chemistry, BS in French, BS in biology, BS in chemistry, magna cum laude
John Raymond, Mount Pleasant, SC – BA in English
Virginia Regan, Charleston, SC – BS in biology, minor in religion, program in medical humanities, cum laude
Danielle Rekers, Spartanburg, SC – BS in biology, magna cum laude
William Render, Myrtle Beach, SC – BA in government, concentration in political thought, cum laude
Caitlin Richardson, Lexington, SC – BA in French, minor in mathematics, cum laude
Sara Riggs, Wando, SC – BA in Spanish, BS in psychology, cum laude
Elijah (Trey) Robinson, Darlington, SC – BS in chemistry, cum laude
Zachary Roman, Taylors, SC – BS in psychology, minor in religion
Melanie Roys, Goose Creek, SC – BS in psychology, cum laude
William Ruble, Roebuck, SC – BA in religion
Annie Rumler, West Columbia, SC – BA in religion, minor in philosophy
Jessie Sahms, Taylors, SC – BS in psychology, concentration in neuroscience
Howard Salters, Spartanburg, SC – BA in finance
Nicklaus Schuermann, Fort Mill, SC – BS in biology, cum laude
Andrew Scott, Fort Mill, SC – BA in government, minor in economics, concentration in political thought
Patrick Sellars, Pauline, SC – BS in biology, minor in religion
Allison Sheehan, Columbia, SC – BA in English
Ravjeet Singh, Columbia, SC – BS in biology
Hunter Smith, Saint George, SC – BS in biology, BS in Spanish, cum laude
Vivian Sox, Lexington, SC – BA in English, minor in business
Candice Springs, Myrtle Beach, SC – BA in finance, minor in economics
Richard Steadman, Mount Pleasant, SC – BS in biology, cum laude
Stephen Strickland, Spartanburg, SC – BA in mathematics, BS in physics, emphasis in computational science, cum laude
Bailey Tapert, Charleston, SC – BA in accounting, minor in economics
Ashley Tate, Boiling Springs, SC – BA in accounting, minor in economics, magna cum laude
Jennifer Thiessen, Clover, SC – BA in accounting, cum laude
Kaiser Thomas, Spartanburg, SC – BA in economics
Jonathan Tolbert, Greenwood, SC – BS in physics, minor in mathematics, cum laude
Christopher Tommie, Greenwood, SC – BA in business economics
Marion Walker, Columbia, SC – BA in business economics
William Walker, Columbia, SC – BA in finance, minor in economics
Alexandra Wallace, Beaufort, SC – BS in biology
Caroline Waugh, Charleston, SC – BA in history
Jane Werrell, Charleston, SC – BA in business economics, cum laude
Tonni Wickline, Mauldin, SC – BA in government, concentration in world politics, cum laude
Allen Wilkerson, Cayce, SC – BA in finance, minor in government
Woodrow Willard, Spartanburg, SC – BA in business economics
Anndel Williams, Isle of Palms, SC – BA in art history, minor in history, program in gender studies, cum laude
Thomas Witt, Florence, SC – BS in biology, magna cum laude
Stacey Wood, Spartanburg, SC – BS in biology
Kemper Wray, Rock Hill, SC – BA in art history, minor in creative writing
Kevin Wykel, Roebuck, SC – BS in biology
Mark Yates, Myrtle Beach, SC – BS in biology
Bailey Young, Piedmont, SC – BS in chemistry, minor in computer science, emphasis in computational science

TENNESSEE
McKenzie Carson, Collierville, TN – BA in business economics, BA in Spanish, magna cum laude
Quincy Harbison, Greenville, TN – BA in sociology
Justice Joslin, Johnson City, TN – BA in business economics
Megan Klipfel, Jackson, TN – BA in Spanish, program in Latin American and Caribbean studies, cum laude
Robert Reath, Knoxville, TN – BA in finance, minor in government
Alexia Ridenour, Knoxville, TN – BA in Spanish, minor in religion, program in Latin American and Caribbean studies
Chelsea Shropshire, Parrottsville, TN – BA in economics, BA in finance, magna cum laude
Jared Tetrick, Elizabethton, TN – BA in finance
Jared Ziegler, Maryville, TN – BA in history

TEXAS
Blair Green, Dallas, TX – BA in finance, BA in French, magna cum laude
Emily Phillips, Tomball, TX – BA in Chinese, BA in history, magna cum laude
Hilary Phillips, Tomball, TX – BA in history, BA in Spanish, cum laude

UNITED KINGDOM
James Walker, West Sussex, United Kingdon – BA in economics

VIRGINIA
William Gambill, Richmond, VA – BA in business economics
Rebecca Hayter, Abingdon, VA – BS in biology, cum laude
Andrew Maddux, Waterford, VA – BA in business economics
John Meekins, Norfolk, VA – BA in business economics
Paul Vecchione, Alexandria, VA – BA in business economics, BA in Spanish, cum laude
Sara White, Roanoke, VA – BA in history, program in gender studies, cum laude

WEST VIRGINIA
Evan Conard, Huntington, WV – BA in economics, BA in government, concentrations in American politics and political thought