Home > Newsroom

2010 Honors Convocation awards


2010-05-11

Presidential International Scholar announced
SPARTANBURG, S.C. – Wofford College presented departmental, citizenship, leadership and service awards at the annual Honors Convocation, held in Leonard Auditorium. In addition, President Benjamin B. Dunlap announced his selection of Tyler Swain, a rising senior from Spartanburg, as the 2010-11 Presidential International Scholar. (See detailed release on the selection.)

These Departmental Awards were presented at the Honors Convocation:

Harold W. Green Award (Accounting) – Paulo Henrique Esteves Bonfim (Sao Paulo, Brazil)
Art History – Katherine Osborn Rankin (Atlanta, Ga.)
W. Ray Leonard Award (Biology) – Annemarieke de Vlaming (Easley, S.C.)
C.B. Waller Award (Chemistry) – George Russell Glenn (Moore, S.C.) and Manan Gupta (Spartanburg, S.C.)
Chinese Award – Sammy Nassri (Orangeburg, S.C.) and Jeremy Barton Peters (Charleston, S.C.)
Dan W. Olds Computer Science Award – Manan Gupta (Spartanburg, S.C.)
Matthew A. Stephenson Award (Economics) – Kyle Aaron Hayes (Hoover, Ala.)
L. Harris Chewning Award (English) – Leia Ruth Boudet (Columbia, S.C.) and Ashley Lynn Mancill (Spanish Fort, Ala.)
Finance Award – Edward Austin Webb (Chapel Hill, N.C.)
George C.S. Adams Award (French) – Natalia Nunez (Columbia, S.C.)
James A. Chiles Award (German) – Sabrina Marie Smyers (Pittsburgh, Pa.)
Government Award – Ashton Leigh Jordan (West Columbia, S.C.)
David Duncan Wallace Award (History) – Leia Ruth Boudet (Columbia, S.C.) and Sarah Hannah Newman (Camden, S.C.)
Humanities Award – Sarah McClain Patterson (Columbia, S.C.)
Intercultural Studies Award – Leland Covington Hollowell (Spartanburg, S.C.)
Intercultural Studies for Business – Chelsea Caitlin Smith (Columbus, Ga.)
John Q. Hill Mathematics Award – George Russell Glenn (Moore, S.C.)
Philosophy Award – Randolph Jay Carlson Jr. (Dillon, S.C.)
Physics Award – Stephen Lee Strickland (Spartanburg, S.C.)
James E. Seegars Psychology Award – Brittney Rose Getz (Louisville, Ky.) and Lauren Anna Holland (Columbia, S.C.)
Charles F. Nesbitt Award (Religion) – Emily Elizabeth Johnson (Columbia, S.C.)
John L. Salmon Award (Spanish) – Megan Elizabeth Klipfel (Jackson, Tenn.)
James R. Gross Award (Theatre) – Kathleen Wrenn Hearn (Conway, S.C.) and Lily Blake Lucas (North Augusta, S.C.)
George A. Carlisle Award (Music) – Natalie Gordon Lynch (Huntersville, N.C.)
W. Norman Cochran Award (Writing) – Sarah Patricia Harste (Gainesville, Ga.)
Global Citizen Award – Annemarieke de Vlaming (Easley, S.C.) and Sarah Patricia Harste (Gainesville, Ga.)
Walter E. Hudgins Award – Kemper McCollum Wray (Rock Hill, S.C.)

These leadership, service and citizenship awards and recognitions also were made:

Campus Union Recognitions:
Faculty Member of the Year – Dr. Jim Neighbors, English
Staff Member of the Year – Eric Lake, Aramark Dining Services
Campus Union Past President – Matthew Adams Abee (Murrells Inlet, S.C.)
Senior Order of the Gnomes – Kyle Bennett Livingston (Charlotte, N.C.), Sara Brunson Riggs (Wando, S.C.), Elijah (Trey) Robinson III (Darlington, S.C.)
John Bruce Memorial Award – Jessica Rachel Himmelstein (Easley, S.C.)
Currie B. Spivey Award – Leland Covington Hollowell (Spartanburg, S.C.) and Elijah (Trey) Robinson III (Darlington, S.C.)
Henry Freeman Service Award – Jessica Leigh Grantham (Gastonia, N.C.) and Kelsey Beth Leahy (Myrtle Beach, S.C.)
“Heart of Terrier” Leadership Awards – Tramaine De’Argo Brown (Spartanburg, S.C.), Annemarieke de Vlaming (Easley, S.C.), Kristen Nicole DeYoung (Chapin, S.C.), Kari Noel Harris (Concord, N.C.), Jessica Michelle Holcomb (Spartanburg, S.C.), Leland Covington Hollowell (Spartanburg, S.C.), Jonathan Douglas Hufford (Hamilton, Ohio), Charles Walter Johnson III (Oak Island, N.C.), Delandris Keon Jones (Spartanburg, S.C.), Sahaj Rohit Patel (Charlotte, N.C.), Sara Brunson Riggs (Wando, S.C.), Zachary Joseph Roman (Taylors, S.C.)
American Legion Award – Jordan Whitney Rawl (Columbia, S.C.) and Christopher Ryan Dalton (Greenville, S.C.)
Outstanding Citizen Award – Keshia Amaya Boyd (Spartanburg, S.C.)
William James McLeod Award – Matthew Adams Abee (Murrells Inlet, S.C.)
Arthur B. and Ida Maie S. Rivers Award – Marissa Lynn Kmonicek (Greenville, S.C.)