Home > Newsroom

Wofford holds Honors Convocation 2013

Students recognized for achievements 
Honors Day 382x255
2013-05-01

(MEDIA: High-resolution photographs of most recipients and their presenters are available in the Wofford Newsroom.) 

SPARTANBURG, S.C. – Wofford College held its annual spring Honors Convocation on Tuesday, April 30. The 2013-2014 Presidential International Scholar was named by President Benjamin B. Dunlap, and departmental and other awards were presented. These students were honored:

Morgan Victoria Amick of Chapin, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Danner Steven Benfield of Charleston, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Kaci Lauren Brasher of Hoover, Ala. – John L. Salmon Award (Spanish major award)
Rachel Dee Brittenham, Clemmons, N.C. – John W. Harrington Award (Environmental Studies Program award)
Amanda Blair Cadden, Johns Island, S.C. – James R. Gross Award (Department of Theatre award)
Katherine Elizabeth Canning, Columbia, S.C. – Department of Government award
Monique Jessica Collins, North Charleston, S.C. – L. Harris Chewning Award (Department of English award)
Emily Ann Eisenstadt, Columbia, S.C. – American Legion Award
Mary Frances Flowers, Columbia, S.C. – Department of Humanities award
Erin Nicole Frost, Greer, S.C. – Senior Order of Gnomes
Laura Kate Gamble, Summerville, S.C. – Presidential International Scholar
Jacob Lynn Godwin, Hartsville, S.C. – American Legion Award
Sharon Leigh Guffy, Camden, S.C. – W. Ray Leonard Award (Department of Biology award), Coleman B. Waller Award (Department of Chemistry award)
Sarah Katherine Hager ’11, Rock Hill, S.C. – Currie B. Spivey Award (volunteerism)
Jonathan Thomas Hanson, Columbia, S.C. – Department of Physics award
Katherine Marie Haselden, Murrells Inlet, S.C. – Department of Philosophy award
Benjamin Robert Holt, Campobello, S.C. – William James McLeod Award (service)
Alexander Guy Hubbard, Sumter, S.C. – L. Harris Chewning Award (Department of English award), Heart of a Terrier Leadership Award, Walter E. Hudgins Award
Ahan Lamar Hunter, North Charleston, S.C. – Outstanding Citizen Award, Henry Freeman Service Award
Chris Jones, Pelzer, S.C. – John Bruce Memorial Award (Bonner Scholar award)
Cameron Alexander Kimber, Powder Springs, Ga. – Outstanding Citizen Award, Department of Finance award
Ryann Alexandra Kroske, Greer, S.C. – L. Harris Chewning Award (Department of English award), Heart of a Terrier Leadership Award
Anna Hong Le, Spartanburg, S.C. – Arthur B. and Ida Maie S. Rivers Award
Miwah Li, Las Vegas, Nev. – Department of Chinese award
Nicholas Reynolds Lowe, Charleston, S.C. – Charles F. Nesbitt Award (Department of Religion award), Heart of a Terrier Leadership Award
Laura Douglass Marion, Chester, S.C. – George A. Carlisle Award (Department of Music award)
Brian Novak McCracken, Anderson, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Leigh Ann Miller, Scott La. – W. Norman Cochran Award (Department of English award), Heart of a Terrier Leadership Award
David McIlvain Moore, Huntsville, Ala – James A. Chiles Award (Department of German award), John Q. Hill Mathematics Award (Department of Mathematics award), Global Citizen Award (student abroad award)
Erin Nicole Morgan, Jonesborough, Tenn. – George C.S. Adams Award (Department of French award)
Sejal Pravin Naik, Spartanburg, S.C. – Senior Order of Gnomes
Ronald Lewis Norman, Woodruff, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award, Senior Order of Gnomes
Natalie Josephine Padron, Tampa, Fla. – Heart of a Terrier Leadership Award
Michel’le Peake, Duncan, S.C. – Department of Sociology award
Victoria Marley Putnam, Wesley Chapel, N.C. – Benjamin Wofford Prize
Sara Elizabeth Shealy, Chapin, S.C. – Department of Art History award
James Paul Sieverding, Columbia, S.C. – Henry Freeman Service Award
Andrew Dudley Strasburger, Spartanburg, S.C. – Dan W. Olds Computer Science Award (Department of Computer Science award), Heart of a Terrier Leadership Award
Reagan Celeste Styles, San Antonio, Texas – James E. Seegars Psychology Award (Department of Psychology award)
Linda Brantlee Tinsley, Greenwood, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Elizabeth Dirlam Wallace, Charleston, S.C. – Heart of a Terrier Leadership Award
Mary Grace Wallace, Chesnee, S.C. – Senior Order of Gnomes
James David Williams, Williamsburg, Ky. – Department of Government award, David Duncan Wallace Award (Department of History award)
Rachel Marie Woodlee, Greer, S.C. – Matthew A. Stephenson Award (Department of Economics award), Department of Chinese award
Alexander Nelson Young, Atlanta, Ga. – Henry Freeman Service Award